PyKota v1.20 - en to sv translation catalogue (203 entries)

en: 
    
    Please contact your system administrator :
    
    	%s - <%s>
sv: 
    
    Vänligen kontakta din systemadministratör :
    
    	%s - <%s>

en: 
    
    Your system administrator :
    
    	%s - <%s>
sv: 
    
    Din systemadministratör :
    
    	%s - <%s>

en: %s pages
sv: %s sidor

en: A problem occured while reading printer %s's internal page counter.
sv: Ett problem uppstod vid läsning av skrivarens %s interna sidräknare

en: Allowed
sv: Tillåten

en: Allowed range is (0..99)
sv: Tillåten skala är (0..99)

en: Allowed with Warning
sv: Tillåten med varning

en: Beware : computed job size (%s) != precomputed job size (%s)
sv: Uppmärksamma : beräknad jobbstorlek (%s) != förberäknad jobbstorlek (%s)

en: Comma Separated Values
sv: Kommaseparerade värden

en: Configuration file %s can't be read. Please check that the file exists and that your permissions are sufficient.
sv: Konfigurationsfil %s går ej att läsa. Se efter att filen existerar och att rättigheterna är rätt.

en: Configuration file %s not found.
sv: Konfigurationsfil %s hittades inte.

en: Cost on printer %s : %.2f
sv: Kostnad på skrivare %s : %.2f

en: Couldn't retrieve printer %s's internal page counter either before or after printing.
sv: Kunde ej hämta skrivarens %s interna sidräknare varken före eller efter utskriften.

en: Database initialized !
sv: Databas initierad !

en: Date
sv: Datum

en: Date Limit
sv: Datumgräns

en: Denied
sv: Nekad

en: Don't worry, the database WILL NOT BE MODIFIED.
sv: OBS! Databasen kommer EJ MODIFIERAS!

en: Duplicate print jobs are not allowed on printer %s at this time.
sv: Kopior av utskriftsjobb är för tillfället ej tillåtet mot skrivaren %s.

en: Duplicate print jobs are not allowed on printer %s.
sv: Kopior av utskriftsjobb är inte tillåtna för skrivaren %s.

en: External policy %s for printer %s produced an error. Job rejected. Please check PyKota's configuration files.
sv: Extern policy %s för skrivare %s lämnade ett felmeddelande. Utskrift avbruten. Vänligen kontrollera PyKotas konfigurationsfiler.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Groups
sv: Grupper

en: Hard Limit
sv: Hårdgräns

en: Hard limit %i is less than soft limit %i, values will be exchanged.
sv: Hårdgränsvärdet %i är mindre än mjukgränsvärdet %i, värdena kommer bytas.

en: History
sv: Historia

en: History of Payments
sv: Betalningshistorik

en: Impossible to connect to SMTP server : %s
sv: Kunde ej få kontakt med SMTP server : %s

en: Impossible to drop priviledges : %s
sv: Omöjligt att släppa privilegier : %s

en: Impossible to regain priviledges : %s
sv: Omöjligt att återta privilegier : %s

en: Impossible to send mail to %s, error %s : %s
sv: Kunde inte sända epost till %s, felmeddelande %s : %s

en: Inconsistent values for printer %s's internal page counter.
sv: Inkonsekventa värden för skrivaren %s interna sidräknare.

en: Invalid 'pagesize' option %s, defaulting to A4.
sv: Ogiltig 'pagesize' valmöjlighet %s, sätter standard till A4.

en: Invalid 'savetoner' option %s : %s
sv: Ogiltig 'savetoner' valmöjlighet %s : %s

en: Invalid accounter %s for printer %s
sv: Ogiltig redovisningsmetod %s för printern %s

en: Invalid balance value %s
sv: Ogiltigt saldovärde %s.

en: Invalid charge amount value %s
sv: Ogiltigt värde %s på pris.

en: Invalid color option %s
sv: Felaktig val för 'color' %s

en: Invalid data type [%s] for --sum command line option, see help.
sv: Ogiltig datatyp [%s] för kommandoradoptionen --sum, se hjälp.

en: Invalid duration option %s
sv: Felaktig val för 'duration' %s

en: Invalid email address %s
sv: Ogiltig epostadress %s

en: Invalid filter value [%s], see help.
sv: Ogiltigt filtervärde [%s], se hjälp.

en: Invalid grace delay %s
sv: Ogiltigt uppskovsvärde (grace delay) %s

en: Invalid hardlimit value %s.
sv: Ogiltigt hårdgränsvärde %s.

en: Invalid increase value %s.
sv: Ogiltigt värde för höjning %s.

en: Invalid limitby value %s
sv: Ogiltigt värde %s på variabeln limitby

en: Invalid loop option %s
sv: Felaktig val för 'loop' %s

en: Invalid maximum job size value %s
sv: Ogiltig maxstorlek för värdet jobbstorlek %s

en: Invalid modifier [%s] for --data command line option, see help.
sv: Ogiltig modifierare [%s] för kommandoradoptionen --data, se hjälp.

en: Invalid modifier [%s] for --format command line option, see help.
sv: Ogiltig modifierare [%s] för kommandoradoptionen --format,  se hjälp.

en: Invalid option mailto %s for printer %s
sv: Ogiltig variabel 'mailto' %s för skrivare %s

en: Invalid overcharge value %s
sv: Ogiltigt överdebiteringsvärde %s

en: Invalid policy %s for printer %s
sv: Ogiltig policy %s för skrivare %s

en: Invalid poor man's threshold %s
sv: Ogiltigt fattigmansvärde (poor man's threshold) %s

en: Invalid printer name %s
sv: Ogiltigt skrivarnamn %s

en: Invalid sleep option %s
sv: Felaktig val för 'sleep %s

en: Invalid softlimit value %s.
sv: Ogiltigt mjukgränsvärde %s.

en: Invalid used value %s.
sv: Ogiltigt värde %s.

en: Job
sv: Jobb

en: Job accounting begins.
sv: Jobbsaldo påbörjas.

en: Job accounting ends.
sv: Jobbsaldo avslutas.

en: Job added to history.
sv: Jobb adderat till arkivet.

en: Job allowed by printer policy. No accounting will be done.
sv: Jobb godkänt av printerpolicy. Ingen debitering kommer att ske.

en: Job contains no data. Printing is denied.
sv: Jobb innehåller ingen data. Utskrift nekad

en: Job denied, no accounting has been done.
sv: Jobb nekat, ingen debitering gjord.

en: Job denied, no accounting will be done.
sv: Jobb nekat, ingen debitering kommer att ske.

en: Job is a dupe
sv: Jobbet är ett duplikat

en: Job size : %i
sv: Jobbstorlek : %i

en: Job size : %i pages
sv: Utskriftsstorlek : %i sidor

en: Job size forced to 0 because printing is denied.
sv: Jobbstorlek satt till 0 för att utskriften nekades.

en: Job's size forced to 1 page for printer %s.
sv: Jobbstorlek tvingad till 1 sida för skrivaren %s.

en: Launching HARDWARE(%s)...
sv: Startar HÅRDVARA(%s)...

en: Launching SOFTWARE(%s)...
sv: Startar MJUKVARA(%s)...

en: Maximum job size : %s
sv: Max jobbstorlek : %s

en: More Info
sv: Mer information

en: N/A
sv: Ej tillgängligt

en: No previous job in database for printer %s.
sv: Inget föregående jobb i databasen för skrivaren %s.

en: No user named 'pykota'. Not dropping priviledges.
sv: Ingen användare med namn 'pykota'. Släpper ej privilegierna.

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: Option %s not found in section %s of %s
sv: Variabeln %s hittades inte i sektion '%s' i %s

en: Option %s not found in section global of %s
sv: Variabeln %s hittades inte i sektion 'global' i %s

en: Option accounter in section %s only supports values in %s
sv: Variabeln 'accounter' i sektion '%s' stödjer bara värden i %s

en: Option enforcement in section %s only supports values in %s
sv: Tillämpad option i sektion %s stödjer bara värden i %s

en: Option ldaptls is set, but certificate %s is not readable.
sv: Optionen ldaptls är satt men certifikatet %s går ej att läsa.

en: Option logger only supports values in %s
sv: Variabeln 'logger' stödjer bara värden i %s

en: Option mailto in section %s only supports values in %s
sv: Variabeln 'mailto' i sektion '%s' stödjer endast värden i %s

en: Option onaccountererror in section %s only supports values in %s
sv: Optionen onaccountererror i sektionen %s stödjer endast värden i %s

en: Option policy in section %s only supports values in %s
sv: Variabeln 'policy' i sektion '%s' stödjer endast värden i %s

en: Option trustjobsize for printer %s is incorrect
sv: Optionen trustjobsize för skrivaren %s är ej korrekt

en: PJL querying stage interrupted. Using latest value seen for internal page counter (%s) on printer %s.
sv: PJL-fråga avbruten. Använder senaste värdet för den interna sidräknaren (%s) on printer %s.

en: Pages grace time: %i days
sv: Uppskov för utskrifter: %i days

en: Pages printed so far on %s
sv: Antal sidor tills nu mot %s

en: Pages used on %s : %s
sv: Sidor använda på %s : %s

en: Passthrough mode : %s
sv: Passera igenom läge : %s

en: Please WORRY NOW, the database WILL BE MODIFIED.
sv: Varning! Databasen kommer nu att modifiereas!

en: Please be patient...
sv: Var god vänta...

en: Please report bugs to :
sv: Vänligen rapportera buggar till :

en: Precomputed job size (%s pages) too large for printer %s.
sv: Förberäknad jobbstorlek (%s sidor) är för högt mot skrivaren %s.

en: Price per job: %.3f
sv: Pris per utskrift: %.3f

en: Price per page: %.3f
sv: Pris per sida: %.3f

en: Print Quota
sv: Utskriftssaldo

en: Print Quota Exceeded
sv: Utskriftssaldo övertrasserad

en: Print Quota Low
sv: Utskriftssaldo lågt

en: Print Quota exceeded for group %s on printer %s
sv: Utskriftssaldot är övertrasserad för grupp %s på printer %s

en: Print Quota exceeded for user %s on printer %s
sv: Utskriftssaldot är övertrasserad för användare %s på skrivare %s

en: Print Quota low for group %s on printer %s
sv: Utskriftssaldot är lågt för grupp %s på printer %s

en: Print Quota low for user %s on printer %s
sv: Utskriftssaldot är lågt användare %s på skrivare %s

en: Printer %s already exists, skipping.
sv: Skrivare %s existerar redan, hoppar över.

en: Printer %s already exists, will be modified.
sv: Skrivare %s existerar redan, kommer bli modifierad.

en: Printer %s not registered in the PyKota system, applying default policy (%s)
sv: Skrivare %s är inte registrerad i PyKotasystemet, tillämpar standardpolicy (%s)

en: Printer %s not registered in the PyKota system, applying external policy (%s) for printer %s
sv: Skrivare %s inte registrerad i PyKotasystemet, tillämpar extern policy (%s) för skrivare %s

en: Printer %s still not registered in the PyKota system, job will be rejected
sv: Skrivare %s fortfarande inte registrerad i PyKotasystemet, utskriften avbryts

en: Printers
sv: Skrivare

en: Printers Groups Membership
sv: Skrivares gruppmedlemskap

en: Printing is denied by configuration
sv: Utskrifter nekade av konfigurationen

en: Priviledges dropped. Now running as user 'pykota'.
sv: Privilegier släppta. Kör nu som användare 'pykota'.

en: Problem adding LDAP entry (%s, %s)
sv: Problem med att lägga till LDAP post (%s, %s)

en: Problem deleting LDAP entry (%s)
sv: Problem med att ta bort LDAP post (%s)

en: Problem during connection to %s:%s : %s
sv: Problem under anslutning till %s:%s : %s

en: Problem modifying LDAP entry (%s, %s)
sv: Problem med att modifiera LDAP post (%s, %s)

en: Problem while receiving PJL answer from %s:%s : %s
sv: Problem vid mottagning av PJL-svar från %s:%s : %s

en: Problem while sending PJL query to %s:%s : %s
sv: Problem vid sändning av PJL-frågor till %s:%s : %s

en: Problem while waiting for software accounter pid %s to exit : %s
sv: Problem vid inväntan för mjukvarumetod pid %s att avslutas : %s

en: PyKota Units left : %.2f
sv: PyKota enheter kvar : %.2f

en: PyKota data dumper failed : I/O error
sv: PyKota datadump misslyckades : I/O fel

en: Real : %s
sv: Riktigt : %s

en: Regained priviledges. Now running as root.
sv: Återtog privilegier. Kör nu som root.

en: Report for %s quota on printer %s
sv: Rapport för %s utskriftssaldo på skrivare %s

en: Result
sv: Resultat

en: Retrieving printer %s's page counter from database instead.
sv: Hämtar skrivaren %s sidräknare från databasen istället.

en: Running as user '%s'.
sv: Kör som användare '%s'.

en: SIGTERM received, job %s cancelled.
sv: Mottog SIGTERM, utskrift %s avbröts.

en: SIGTERM was sent to hardware accounter %s (pid: %s)
sv: SIGTERM skickad till hårdvarumetod %s (pid: %s)

en: Search base %s doesn't seem to exist. Probable misconfiguration. Please double check /etc/pykota/pykota.conf : %s
sv: Sökbasen %s existerar inte. Möjlig felkonfiguration. Var god kontrollera /etc/pykota/pykota.conf : %s

en: Search for %s(%s) from %s(scope=%s) returned no answer.
sv: Sökning efter %s(%s) från %s(scope=%s) gav inget svar.

en: Semicolon Separated Values
sv: Semikolonseparerade värden

en: Simulation terminated.
sv: Simulering avslutad.

en: Soft Limit
sv: Mjukgräns

en: Software accounter %s exit code is %s
sv: Mjukvarumetod %s avslutningskod är %s

en: Strange problem with uid(%s) : %s
sv: Märkligt problmed med uid(%s) : %s

en: Subprocess allowed printing of a dupe
sv: Underprocess godkände utskrift av kopia

en: Subprocess denied printing of a dupe
sv: Underprocess nekar utskrift av kopia

en: System groups will have a print account as well !
sv: Systemgrupper kommer också ha utskriftskonton !

en: System users will have a print account as well !
sv: Systemanvändare kommer också ha utskriftskonton!

en: Tabulation Separated Values
sv: Tabseparerade värden

en: The job size will be modified according to the 'trustjobsize' directive : %s
sv: Jobbets storlek kommer att modifieras enligt direktivet 'trustjobsize' : %s

en: The job size will be trusted anyway according to the 'trustjobsize' directive
sv: Jobbets storlek kommer litas på i alla fall enligt direktivet 'trustjobsize'

en: The job size will be trusted because it is inferior to the 'trustjobsize' directive's limit %s
sv: Jobbets storlek kommer att litas på eftersom det är lägre än direktivet 'trustjobsize' gräns %s

en: There's no printer matching %s
sv: Det finns ingen matchande skrivare till %s

en: Title
sv: Titel

en: Total : %9i
sv: Summa : %9i

en: Totals may be inaccurate if some users are members of several groups.
sv: Summor kan vara felaktiga om vissa användare är medlemmar i flera grupper.

en: Unable to compute job size with accounter %s
sv: Kunde inte beräkna utskriftsstorlek med metod %s

en: Unable to find an existing entry to attach pykotaGroup objectclass %s
sv: Kunde ej hitta existerande post för att binda pykotaGroup objectclass %s

en: Unable to find an existing objectClass %s entry with %s=%s to attach pykotaAccount objectClass
sv: Kunde ej hitta en existerande 'objectClass' %s med posten %s=%s för att binda pykotaAccount objectClass

en: Unable to find user %s's account balance, applying default policy (%s) for printer %s
sv: Kunde inte hitta utskriftssaldo för användare %s, tillämpar standardpolicyn (%s) för skrivare %s

en: Unable to match user %s on printer %s, applying default policy (%s)
sv: Kunde inte matcha användare %s på skrivare %s, tillämpar standardpolicyn (%s)

en: Unable to precompute the job's size with the generic PDL analyzer : %s
sv: Kunde ej förberäkna jobbets storlek med standard PDL analys : %s

en: Unable to query printer %s via HARDWARE(%s)
sv: Kunde inte hämta information från skrivare %s via HARDWARE(%s)

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown group %s
sv: Okänd grupp %s

en: Unknown groupname %s : %s
sv: Okänt gruppnamn %s : %s

en: Unknown printer address in HARDWARE(%s) for printer %s
sv: Okänd skrivaradress i HARDWARE(%s) för skrivare %s

en: Unknown user %s
sv: Okänd användare %s

en: Unknown username %s : %s
sv: Okänt användarnamn %s : %s

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unsupported accounter backend %s
sv: Ej understödd redovisningsmetod %s

en: Unsupported logging subsystem %s
sv: Ej understött loggningssystem %s

en: Unsupported quota storage backend %s
sv: Ej understödd metod %s för att lagra data

en: Unsupported reporter backend %s
sv: Ej understödd rapportmetod %s

en: Updating user %s's quota on printer %s
sv: Uppdaterar användare %s kvot på skrivare %s

en: User %s doesn't exist in PyKota's database
sv: Användare %s existerar inte i PyKotas databas

en: User %s doesn't have quota on printer %s in the PyKota system, applying default policy (%s)
sv: Användare %s har inget utskriftssaldo på skrivare %s i PyKotasystemet, tillämpar standardpolicy (%s)

en: User %s doesn't have quota on printer %s in the PyKota system, applying external policy (%s) for printer %s
sv: Användare %s har inget utskriftssaldo på skrivare %s i PyKotasystemet, tillämparextern policy (%s) för skrivare %s

en: User %s is not allowed to print at this time.
sv: Användare %s har ej tillåtelse att skriva ut för tillfället.

en: User %s not registered in the PyKota system, applying default policy (%s) for printer %s
sv: Användare %s är inte registrerad i PyKotasystemet, tillämpar standardpolicy (%s) för skrivare %s

en: User %s not registered in the PyKota system, applying external policy (%s) for printer %s
sv: Användare %s inte registrerad i Pykotasystemet, tillämpar extern policy (%s) för skrivare %s

en: User %s still doesn't have quota on printer %s in the PyKota system, job will be rejected
sv: Användare %s har fortfarande inget utskriftssaldo på skrivare %s i PyKotasystemet,utskriften avbryts

en: User %s still not registered in the PyKota system, job will be rejected on printer %s
sv: Användare %s fortfarande inte registrerad i PyKotasystemet, utskriften på skrivare %s avbryts

en: User %s's quota on printer %s won't be modified
sv: Användare %s saldo för skrivaren %s kommer ej modifieras

en: Username
sv: Användarnamn

en: Users
sv: Användare

en: Users Groups Membership
sv: Användargruppsmedlemskap

en: Users Groups Print Quotas
sv: Användargruppers printkvoter

en: Users Print Quotas
sv: Användares printkvoter

en: Waiting for printer %s to be printing...
sv: Väntar på att skrivaren %s ska börja utskrift...

en: Waiting for printer %s's idle status to stabilize...
sv: Väntar på att skrivaren %s inaktivitetsstatus ska stabiliseras...

en: XML output is disabled because the jaxml module is not available.
sv: XML utdata är avstängd eftersom jaxml modulen saknas.

en: You are not allowed to print anymore because
    your Print Quota is exceeded on printer %s.
sv: Du får inte längre skriva ut eftersom
    din utskriftkvot på skrivare %s är nådd.

en: You are not allowed to print at this time.
sv: Du har inte tillåtelse att skriva ut just nu.

en: You are not allowed to print so many pages on printer %s at this time.
sv: Du är ej tillåten att skriva ut så många sidor mot skrivaren %s för tillfället.

en: You have to pass printer groups names on the command line
sv: Du måste skicka med skrivargruppnamn på kommandoraden

en: You have to pass printer names on the command line
sv: Du måste skicka med skrivarnamn på kommandoraden

en: You have to pass user or group names on the command line
sv: Du måste skicka med användare- eller gruppnamn på kommandoraden

en: You will soon be forbidden to print anymore because
    your Print Quota is almost reached on printer %s.
sv: Du kommer snart inte få skriva ut eftersom
    din utskriftskvot nästan är nådd på skrivare %s.

en: You're not allowed to use this command.
sv: Du har inte behörigjet att använda detta kommando.

en: Your Print Quota account balance is Low.
    Soon you'll not be allowed to print anymore.
    Please contact the Print Quota Administrator to solve the problem.
sv: Saldot på ditt utskriftskonto är lågt.
    Snart kommer du inte kunna skriva ut längre.
    Vänligen kontakta din systemadministratör för att lösa problemet.

en: Your account balance : %.2f
sv: Ditt utskriftssaldo : %.2f

en: Your account settings forbid you to print at this time.
sv: Dina användarinställningar förbjuder utskrift för tillfället.

en: in
sv: i

en: incompatible options, see help.
sv: Oförenliga val, se manualerna

en: unknown
sv: okänd/okänt
