pykota - en to no translation catalogue (120 entries)

en: 
    
    Please contact your system administrator :
    
    	%s - <%s>
no: 
    
    Vennligst kontakt din systemadministrator :
    
    	%s - <%s>

en: 
    Please wait while pkhint analyzes your printing system's configuration...
no: 
    Vent litt mens pkhint sjekker hvordan ditt utskriftssystem er konfigurert ...

en: 
    Put the following lines into your /etc/pykota/pykota.conf file :
no: 
    Legg til følgende linjer i fila /etc/pykota/pykota.conf :

en: # BEWARE : if software accounting is suggested, this doesn't mean
no: # OBS! : selv om programvare basert bokføring er anbefalt, så betyr ikke det at

en: # that hardware accounting wouldn't work, this only means that PyKota
no: # maskinvare basert bokføring ikke virker, det betyr kun at PyKota

en: # wasn't able to autodetect which hardware accounting method to use.
no: # ikke automatisk klarte å avgjøre hvilken type maskinvare bsaert bokføring den skulle bruke.

en: A problem occured while reading printer %s's internal page counter.
no: Det oppstod et problem under avlesing av sidetelleren til skriver %s.

en: Action
no: Handling

en: CUPS backend %s died abnormally.
no: CUPS bakgrunnen %s stoppet på en unormal måte.

en: Configuration file %s not found.
no: Konfigurasjonsfil %s ble ikke funnet.

en: p | V@[m<(+
no[0]: Gruppen %s ble ikke funnet i PyKotasystemet.

en: act you
no: Historie

en:  system
no: Vertsnavn

en: dministrator :
    
    	%s - <%s>
     |
no[0]: Ikke mulig å legge til skriver %s

en: Impossible to connect to SMTP server : %s
no: Ikke mulig å koble seg til SMTP serveren . %s

en: Impossible to send mail to %s, error %s : %s
no: Ikke mulig å sende e-post til %s, feil %s : %s

en: Invalid DeviceURI : %s
no: Ugyldig enhets URI : %s

en: Invalid balance value %s
no: Ugyldig verdi på balanse %s.

en: Invalid charge amount value %s
no: Ugyldig verdi på kostnad %s.

en: Invalid color option %s
no: Ugyldig fargevalg %s

en: Invalid duration option %s
no: Ugyldig verdi for varighet %s

en: Invalid email address %s
no: Ugyldig e-post adresse %s

en: Invalid group name %s
no: Ugyldig gruppenavn %s

en: Invalid hardlimit value %s.
no: Ugyldig verdi for hardgrense %s.

en: Invalid loop option %s
no: Ugyldig repetisjons valg %s

en: Invalid modifier [%s] for --data command line option, see help.
no: Ugyldig modifikator [%s] for kommandolinje opsjonen --data, se Hjelp.

en: Invalid modifier [%s] for --format command line option, see help.
no: Ugyldig modifikator [%s] for kommandolinje opsjonen --format, se Hjelp.

en: Invalid option mailto %s for printer %s
no: Ugyldige mailto opsjon %s for skriver %s

en: Invalid policy %s for printer %s
no: Ugyldige regel %s for skriver %s

en: Invalid printer name %s
no: Ugyldig skrivernavn %s

en: Invalid sleep option %s
no: Ugyldig dvale valg %s

en: Invalid softlimit value %s.
no: Ugyldig verdi for mykgrense %s.

en: Invalid user name %s
no: Ugyldig brukernavn %s

en: Job accounting begins.
no: Telling av utskriftsjobber begynner.

en: Job accounting ends.
no: Telling av utskriftsjobber avsluttes.

en: Job added to history.
no: Utskriftsjobben er bokført.

en: Job contains no data. Printing is denied.
no: Utskriftsjobben inneholdt ingen data. Ingen utskrift utført.

en: Job size :
no: Størrelse på utskriftsjobben : %i

en: Job size : %i pages
no: Størrelse på utskriftsjobben : %i sider

en: Job size forced to 0 because printing is denied.
no: Størrelsen på utskriftsjobben ble satt til 0 fordi du har ikke tillatelse til å skrive ut.

en: JobBytes
no: UtskriftsBytes

en: JobId
no: UtskriftsId

en: JobPrice
no: UtskriftsP

en: JobSize
no: UtskriftsStørrelse

en: Launching HARDWARE(%s)...
no: Starter HARDWARE(%s) ...

en: Launching SOFTWARE(%s)...
no: Starter SOFTWARE(%s) ...

en: No previous job in database for printer %s.
no: Ingen tidligere utskriftsjobb er registrert i databasen for skriver %s.

en: Option logger only supports values in %s
no: Opsjonen logger støtter kun verdier i %s

en: Option mailto in section %s only supports values in %s
no: Opsjonen mailto i avsnitt %s støtter kun verdier i %s

en: Option policy in section %s only supports values in %s
no: Regelopsjon i avsnitt %s støtter kun verdier i %s

en: Options
no: Opsjoner

en: PageCounter
no: SideTeller

en: Pages used on %s : %s
no: Antall sider brukt på %s : %s

en: Please click on the above button
no: Vennligst trykk på knappen ovenfor

en: Previous p
no: Forrige side

en: Price per job: %.3f
no: Pris per utskriftsjobb: %.3f

en: Price per page: %.3f
no: Pris per side: %.3f

en: Print Quota
no: Utskriftskvote

en: Print Quota Exceeded
no: Utskriftskvoten er oversteget

en: Print Quota Low
no: Utskriftskvoten er lav

en: Print Quota exceeded for group %s on printer %s
no: Utskriftskvoten er oversteget for gruppe %s på skriver %s

en: Print Quota exceeded for user %s on printer %s
no: Utskriftskvoten er oversteget for bruker %s på skriver %s

en: Print Quota low for group %s on printer %s
no: %sUtskriftskvoten er lav for gruppe %s på skriver

en: Print Quota low for user %s on printer %s
no: Utskriftskvoten er lav for bruker %s på skriver %s

en: Printer
no: Skriver

en: Printer %s already exists, skipping.
no: Skriveren %s finnes allerede, avbryter.

en: Printer %s already exists, will be modified.
no: Skriveren %s finnes allerede, endrer på den.

en: Printer hostname undefined, set to 'localhost'
no: Vertsnavnet til skriveren er udefinert, setter det lik 'localhost'

en: Printing system %s, args=%s
no: Utskriftssystem %s, args=%s

en: Printing system unknown, args=%s
no: Utskriftssystemet er ukjent, args=%s

en: Problem adding LDAP entry (%s, %s)
no: Det oppstod et problem med å legge til i LDAP (%s, %s)

en: Problem deleting LDAP entry (%s)
no: Det oppstod et problem med å slette i LDAP (%s)

en: Problem during connection to %s:%s : %s
no: Det oppstod et problem under oppkobling til %s:%s : %s

en: Problem modifying LDAP entry (%s, %s)
no: Det oppstod et problem med å endre i LDAP (%s, %s)

en: Problem while sending PJL query to %s:%s : %s
no: Det oppstod et problem under sending av PJL til %s:%s : %s

en: Prototype object %s not found in Quota Storage.
no: Prototype objekt %s ikke funnet i PyKotasystemet.

en: PyKota Reports
no: Pykota rapporter

en: PyKota Units left : %.2f
no: Pykota enheter igjen : %.2f

en: PyKota data dumper failed : I/O error
no: PyKotasystemets datadumper feilet: I/O-feil

en: Quota not found for object %s on printer %s.
no: Ingen kvote funnet for %s på skriver %s.

en: Real : %s
no: Virkelig :

en: Report
no: Rapport

en: Report for %s quota on printer %s
no: Rapport for %s kvote på skriver %s

en: SIGTERM received, job %s cancelled.
no: Signalet SIGTERM ble sendt, utskriftsjobb %s avbrutt.

en: SIGTERM was sent to real backend %s (pid: %s)
no: Signalet SIGTERM ble sendt til bakgrunnen %s (pid: %s)

en: Software accounting already done in first pass. Ignoring.
no: Programvare basert bokføring ble utført i første omgang. Ignorerer.

en: The -d | --data command line option is mandatory, see help.
no: Du må bruke opsjonen -d eller --data, se Hjelp.

en: There's no printer matching %s
no: Finner ingen skriver som passer med %s

en: Title
no: Titel

en: Too many arguments, see help.
no: For mange argumenter, se Hjelp.

en: Total : %9i
no: Totalt : %9i

en: Unable to precompute the job's size with the generic PDL analyzer : %s
no: Klarer ikke å beregne størrelsen på utskriftsjobben ved hjelp av den generiske PDL analyseren : %s

en: Undefined hard limit set to soft limit (%s) on printer %s.
no: Udefinert hardgrense satt til mykgrense (%s) på skriver %s.

en: Undefined soft limit set to hard limit (%s) on printer %s.
no: Udefinert mykgrense satt til hardgrense (%s) på skriver %s.

en: Unknown device %s for printer %s
no: Ukjent enhet %s for skriver %s

en: Unknown printer address in HARDWARE(%s) for printer %s
no: Ukjent skriveradresse i HARDWARE(%s) for skriver %s

en: Unsupported accounter backend %s
no: Bokføringsbakgrunnen er ikke støttet %s

en: Unsupported quota storage backend %s
no: Det bakenforliggende kvotesystemet %s er ikke støttet

en: Unsupported reporter backend %s
no: Det bakenforliggende rapportprogrammet %s er ikke støttet

en: Updating user %s's quota on printer %s
no: Oppdaterer brukeren %s sin kvote på skriveren %s

en: User
no: Bruker

en: User %s doesn't exist in PyKota's database
no: Brukeren %s finnes ikke i databasen til PyKota

en: se | XML output is disabled because the jaxml module is not availab
no[0]: Bruk av XML er ikke mulig fordi jaxml modulen ikke er tilgjengelig.

en: You are not allowed to print anymore because
    your Print Quota is exceeded on printer %s.
no: Du kan ikke lenger skrive ut fordi
    din utskriftkvote er overskredet på skriver %s.

en: You have to pass printer groups names on the command line
no: Du må oppgi skrivergruppe på kommandolinja

en: You have to pass printer names on the command line
no: Du må oppgi skrivernavn på kommandolinja

en: You have to pass user or group names on the command line
no: Du må oppgi en bruker eller gruppenavn på kommandolinja

en: You will soon be forbidden to print anymore because
    your Print Quota is almost reached on printer %s.
no: Du vil snart ikke lenger kunne skrive ut fordi
    din utskriftskvote snart er overskredet på skriver %s.

en: You're not allowed to use this command.
no: Du har ikke tillatelse til å bruke denne kommandoen.

en: Your Print Quota account balance is Low.
    Soon you'll not be allowed to print anymore.
    Please contact the Print Quota Administrator to solve the problem.
no: Din resterende utskriftskvote er lav.
    Du vil snart ikke kunne skrive ut mer.
    Ta kontakt med administratoren for utskriftskvotene for å løse problemet.

en: Your account balance : %.2f
no: Din utskriftskvote balanse : %.2f

en: autopykota v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    A tool to automate user account creation and initial balance setting.
    
    THIS TOOL MUST NOT BE USED IF YOU WANT TO LIMIT YOUR USERS BY PAGE QUOTA !
    
    command line usage :
    
      THIS TOOL MUST NOT BE USED FROM THE COMMAND LINE BUT ONLY AS PART
      OF AN external policy IN pykota.conf
      
      autopykota { -i | --initbalance value } 
    
    options :
    
      -v | --version       Prints autopykota's version number then exits.
      -h | --help          Prints this message then exits.
      
      -i | --initbalance b Sets the user's account initial balance value to b.
                           If the user already exists, actual balance is left
                           unmodified. If unset, the default value is 0.
                           
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s
no: autopykota v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    Et verktøy for å automatisere oppretting av brukere og oppstarten av kvotesystemet.
    
    DETTE VERKTØYET KAN IKKE BRUKES HVIS DU ØNSKER Å KONTROLLERER DINE BRUKERES MULIGHETER MED PAGE QUOTA!
    
    kommandolinje bruk :
    
      DETTE VERKTØYET MÅ IKKE BRUKES FRA KOMMANDOLINJA, MEN KUN SOM EN DEL
      AV EN EKSTERN policy I pykota.conf
      
      autopykota { -i | --initbalance value } 
    
    opsjoner :
    
      -v | --version       Viser autopykota's versjon nummer.
      -h | --help          Viser denne meldingen.
      
      -i | --initbalance b Setter brukerens startkonto til verdien b.
                           Hvis brukeren allerede finnes, vil kontoen ikke endres.
                           Hvis den ikke har noen verdi,vil standard verdi 0 brukes.
                           
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s

en: dumpykota v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    
    Dumps PyKota database's content.
    
    command line usage :
    
      dumpykota [options] 
    
    options :
    
      -v | --version       Prints dumpykota's version number then exits.
      -h | --help          Prints this message then exits.
      
      -d | --data type     Dumps 'type' datas. Allowed types are :
                           
                             - history : dumps the jobs history.
                             - users : dumps users.
                             - groups : dumps user groups.
                             - printers : dump printers.
                             - upquotas : dump user quotas.
                             - gpquotas : dump user groups quotas.
                             - payments : dumps user payments.
                             - pmembers : dumps printer groups members.
                             - umembers : dumps user groups members.
                             
                           NB : the -d | --data command line option   
                           is MANDATORY.
      
      -f | --format fmt    Dumps datas in the 'fmt' format. When not specified,
                           the format is to dump datas in the csv format (comma
                           separated values). All data dumped is between double
                           quotes. Allowed formats are :
                           
                             - csv : separate datas with commas
                             - ssv : separate datas with semicolons
                             - tsv : separate datas with tabs
                             - xml : dump data as XML
                             
      -o | --output fname  All datas will be dumped to the file instead of
                           to the standard output. The special '-' filename
                           is the default value and means stdout.
                           WARNING : existing files are truncated !
      
    Examples :
    
      $ dumpykota --data history --format csv >myfile.csv
      
      This dumps the history in a comma separated values file, for possible
      use in a spreadsheet.
      
      $ dumpykota --data users --format xml -o users.xml
      
      Dumps all users datas to the users.xml file.
      
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s
no: dumpykota v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    
    Dumper innholdet i PyKota's database.
    
    kommandolinje bruk:
    
      dumpykota [opsjoner] 
    
    opsjoner :
    
      -v | --version       Viser dumpykota's versjon nummer.
      -h | --help          Viser denne meldingen.
      
      -d | --data type     Dumper data av typen 'type'. Tillatte typer er :
                           
                             - history : dumper utskrifts historie.
                             - users : dumper brukere.
                             - groups : dumper brukergrupper.
                             - printers : dumper skrivere.
                             - upquotas : dumper brukerkvoter.
                             - gpquotas : dumper brukergruppekvoter.
                             - payments : dumper brukeres innbetalinger.
                             - pmembers : dumper medlemmer av skrivergrupper
                             - umembers : dumper medlemmer av brukergrupper.
                             
                           NB : opsjonen -d | --data på kommandolinjen    
                           er NØDVENDIG.
      
      -f | --format fmt    Dumper data i 'fmt' formatet. Hvis annet ikke er oppgitt,
                           så er formatet av typen csv  (comma
                           separated values). All data som dumpes plasseres innenfor
                           anførselstegn. Tillatte format er :
                           
                             - csv : skiller data med komma
                             - ssv : skiller data med semikolon
                             - tsv : skiller data med tabulatorinnrykk
                             - xml : dumper data som XML
                             
      -o | --output fname  All data dumpes rett til filem istedenfor til
                           standardutdata(stdout). Den spesielle '-' filnavn
                           er standard og betyr standardutdata(stdout).
                           ADVARSEL : eksisterende filer blir klippet av!
      
    Eksempler:
    
      $ dumpykota --data history --format csv >myfile.csv
      
      Dette dumper historien til en komma separert fil, for lett import til et
      regneark
      
      $ dumpykota --data users --format xml -o users.xml
      
      Dumper alle brukeres data til fila users.xml.
      
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s

en: edpykota v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    A Print Quota editor for PyKota.
    
    command line usage :
    
      edpykota [options] user1 user2 ... userN
      
      edpykota [options] group1 group2 ... groupN
    
    options :
    
      -v | --version       Prints edpykota's version number then exits.
      -h | --help          Prints this message then exits.
      
      -a | --add           Adds users and/or printers if they don't 
                           exist on the Quota Storage Server.
                           
      -d | --delete        Deletes users/groups from the quota storage.
                           Printers are never deleted.
                           
      -c | --charge p[,j]  Sets the price per page and per job to charge
                           for a particular printer. Job price is optional.
                           If both are to be set, separate them with a comma.
                           Floating point values are allowed.
      
      -i | --ingroups g1[,g2...]  Puts the users into each of the groups
                                  listed, separated by commas. The groups
                                  must already exist in the Quota Storage.
      
      -u | --users         Edit users print quotas, this is the default.
      
      -P | --printer p     Edit quotas on printer p only. Actually p can
                           use wildcards characters to select only
                           some printers. The default value is *, meaning
                           all printers. 
                           You can specify several names or wildcards, 
                           by separating them with commas.
      
      -G | --pgroups pg1[,pg2...] Adds the printer(s) to the printer groups
                           pg1, pg2, etc... which must already exist.
                           A printer group is just like a normal printer,
                           only that it is usually unknown from the printing
                           system. Create printer groups exactly the same
                           way that you create printers, then add other 
                           printers to them with this option.
                           Accounting is done on a printer and on all
                           the printer groups it belongs to, quota checking
                           is done on a printer and on all the printer groups
                           it belongs to.
      
      -g | --groups        Edit users groups print quotas instead of users.
                              
      -p | --prototype u|g Uses user u or group g as a prototype to set
                           print quotas
                           
      -n | --noquota       Doesn't set a quota but only does accounting.
      
      -r | --reset         Resets the actual page counter for the user
                           or group to zero on the specified printers. 
                           The life time page counter is kept unchanged.
                           
      -R | --hardreset     Resets the actual and life time page counters
                           for the user or group to zero on the specified 
                           printers. 
                           
      -l | --limitby l     Choose if the user/group is limited in printing                     
                           by its account balance or by its page quota.
                           The default value is 'quota'. Allowed values
                           are 'quota' 'balance' 'quota-then-balance' and
                           'balance-then-quota'.
                           WARNING : quota-then-balance and balance-then-quota
                           are not yet implemented.
                           
      -b | --balance b     Sets the user's account balance to b.                     
                           Account balance may be increase or decreased
                           if b is prefixed with + or -.
                           WARNING : when decreasing account balance,
                           the total paid so far by the user is decreased
                           too.
                           Groups don't have a real balance, but the
                           sum of their users' account balance.
                           
      -S | --softlimit sl  Sets the quota soft limit to sl pages.                       
      
      -H | --hardlimit hl  Sets the quota hard limit to hl pages.
      
      user1 through userN and group1 through groupN can use wildcards
      if the --add option is not set.
      
    examples :                              
    
      $ edpykota --add -p jerome john paul george ringo/ringo@example.com
      
      This will add users john, paul, george and ringo to the quota
      database, and set their print quotas to the same values than user 
      jerome. User jerome must already exist.
      User ringo's email address will also be set to 'ringo@example.com'
      
      $ edpykota --printer lp -S 50 -H 60 jerome
      
      This will set jerome's print quota on the lp printer to a soft limit
      of 50 pages, and a hard limit of 60 pages. If either user jerome or
      printer lp doesn't exist on the Quota Storage Server then nothing is done.
    
      $ edpykota --add --printer lp --ingroups coders,it -S 50 -H 60 jerome
      
      Same as above, but if either user jerome or printer lp doesn't exist 
      on the Quota Storage Server they are automatically added. Also
      user jerome is put into the groups "coders" and "it" which must
      already exist in the Quota Storage.
                
      $ edpykota -g -S 500 -H 550 financial support            
      
      This will set print quota soft limit to 500 pages and hard limit
      to 550 pages for groups financial and support on all printers.
      
      $ edpykota --reset jerome "jo*"
      
      This will reset jerome's page counter to zero on all printers, as
      well as every user whose name begins with 'jo'.
      Their life time page counter on each printer will be kept unchanged.
      You can also reset the life time page counters by using the
      --hardreset | -R command line option.
      
      $ edpykota --printer hpcolor --noquota jerome
      
      This will tell PyKota to not limit jerome when printing on the 
      hpcolor printer. All his jobs will be allowed on this printer, but 
      accounting of the pages he prints will still be kept.
      Print Quotas for jerome on other printers are unchanged.
      
      $ edpykota --limitby balance jerome
      
      This will tell PyKota to limit jerome by his account's balance
      when printing.
      
      $ edpykota --balance +10.0 jerome
      
      This will increase jerome's account balance by 10.0 (in your
      own currency). You can decrease the account balance with a
      dash prefix, and set it to a fixed amount with no prefix.
      
      $ edpykota --delete jerome rachel
      
      This will completely delete jerome and rachel from the Quota Storage
      database. All their quotas and jobs will be deleted too.
      
      $ edpykota --printer lp --charge 0.1
      
      This will set the page price for printer lp to 0.1. Job price
      will not be changed.
      
      $ edpykota --printer hplj1,hplj2 --pgroups Laser,HP
      
      This will put printers hplj1 and hplj2 in printers groups Laser and HP.
      When printing either on hplj1 or hplj2, print quota will also be 
      checked and accounted for on virtual printers Laser and HP.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s
no: edpykota v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    En utskriftkvote behandler for PyKota.
    
    kommandoline bruk:
    
      edpykota [opsjoner] bruker1 bruker2 ... brukerN
      
      edpykota [opsjoner] gruppe1 gruppe2 ... gruppeN
    
    opsjoner :
    
      -v | --version       Viser edpykota's versjon nummer.
      -h | --help          Viser denne meldingen.
      
      -a | --add           Legger til brukere og/eller skrivere hvis de ikke finnes
                           på PyKotasystem serveren.
                           
      -d | --delete        Deletes users/groups from the quota storage.
                           Printers are never deleted.
                           
      -c | --charge p[,j]  Sets the price per page and per job to charge
                           for a particular printer. Job price is optional.
                           If both are to be set, separate them with a comma.
                           Floating point values are allowed.
      
      -i | --ingroups g1[,g2...]  Puts the users into each of the groups
                                  listed, separated by commas. The groups
                                  must already exist in the Quota Storage.
      
      -u | --users         Edit users print quotas, this is the default.
      
      -P | --printer p     Edit quotas on printer p only. Actually p can
                           use wildcards characters to select only
                           some printers. The default value is *, meaning
                           all printers. 
                           You can specify several names or wildcards, 
                           by separating them with commas.
      
      -G | --pgroups pg1[,pg2...] Adds the printer(s) to the printer groups
                           pg1, pg2, etc... which must already exist.
                           A printer group is just like a normal printer,
                           only that it is usually unknown from the printing
                           system. Create printer groups exactly the same
                           way that you create printers, then add other 
                           printers to them with this option.
                           Accounting is done on a printer and on all
                           the printer groups it belongs to, quota checking
                           is done on a printer and on all the printer groups
                           it belongs to.
      
      -g | --groups        Edit users groups print quotas instead of users.
                              
      -p | --prototype u|g Uses user u or group g as a prototype to set
                           print quotas
                           
      -n | --noquota       Doesn't set a quota but only does accounting.
      
      -r | --reset         Resets the actual page counter for the user
                           or group to zero on the specified printers. 
                           The life time page counter is kept unchanged.
                           
      -R | --hardreset     Resets the actual and life time page counters
                           for the user or group to zero on the specified 
                           printers. 
                           
      -l | --limitby l     Choose if the user/group is limited in printing                     
                           by its account balance or by its page quota.
                           The default value is 'quota'. Allowed values
                           are 'quota' 'balance' 'quota-then-balance' and
                           'balance-then-quota'.
                           WARNING : quota-then-balance and balance-then-quota
                           are not yet implemented.
                           
      -b | --balance b     Sets the user's account balance to b.                     
                           Account balance may be increase or decreased
                           if b is prefixed with + or -.
                           WARNING : when decreasing account balance,
                           the total paid so far by the user is decreased
                           too.
                           Groups don't have a real balance, but the
                           sum of their users' account balance.
                           
      -S | --softlimit sl  Sets the quota soft limit to sl pages.                       
      
      -H | --hardlimit hl  Sets the quota hard limit to hl pages.
      
      user1 through userN and group1 through groupN can use wildcards
      if the --add option is not set.
      
    examples :                              
    
      $ edpykota --add -p jerome john paul george ringo/ringo@example.com
      
      This will add users john, paul, george and ringo to the quota
      database, and set their print quotas to the same values than user 
      jerome. User jerome must already exist.
      User ringo's email address will also be set to 'ringo@example.com'
      
      $ edpykota --printer lp -S 50 -H 60 jerome
      
      This will set jerome's print quota on the lp printer to a soft limit
      of 50 pages, and a hard limit of 60 pages. If either user jerome or
      printer lp doesn't exist on the Quota Storage Server then nothing is done.
    
      $ edpykota --add --printer lp --ingroups coders,it -S 50 -H 60 jerome
      
      Same as above, but if either user jerome or printer lp doesn't exist 
      on the Quota Storage Server they are automatically added. Also
      user jerome is put into the groups "coders" and "it" which must
      already exist in the Quota Storage.
                
      $ edpykota -g -S 500 -H 550 financial support            
      
      This will set print quota soft limit to 500 pages and hard limit
      to 550 pages for groups financial and support on all printers.
      
      $ edpykota --reset jerome "jo*"
      
      This will reset jerome's page counter to zero on all printers, as
      well as every user whose name begins with 'jo'.
      Their life time page counter on each printer will be kept unchanged.
      You can also reset the life time page counters by using the
      --hardreset | -R command line option.
      
      $ edpykota --printer hpcolor --noquota jerome
      
      This will tell PyKota to not limit jerome when printing on the 
      hpcolor printer. All his jobs will be allowed on this printer, but 
      accounting of the pages he prints will still be kept.
      Print Quotas for jerome on other printers are unchanged.
      
      $ edpykota --limitby balance jerome
      
      This will tell PyKota to limit jerome by his account's balance
      when printing.
      
      $ edpykota --balance +10.0 jerome
      
      This will increase jerome's account balance by 10.0 (in your
      own currency). You can decrease the account balance with a
      dash prefix, and set it to a fixed amount with no prefix.
      
      $ edpykota --delete jerome rachel
      
      This will completely delete jerome and rachel from the Quota Storage
      database. All their quotas and jobs will be deleted too.
      
      $ edpykota --printer lp --charge 0.1
      
      This will set the page price for printer lp to 0.1. Job price
      will not be changed.
      
      $ edpykota --printer hplj1,hplj2 --pgroups Laser,HP
      
      This will put printers hplj1 and hplj2 in printers groups Laser and HP.
      When printing either on hplj1 or hplj2, print quota will also be 
      checked and accounted for on virtual printers Laser and HP.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s

en: incompatible options, see help.
no: valgene passer ikke sammen, se i Hjelp.

en: pkhint v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    A tool to give hints on what accounting method is best for each printer.
    
    command line usage :
    
      pkhint [options] [printer1 printer2 printer3 ... printerN] <file.conf
    
    options :
    
      -v | --version       Prints pkhint's version number then exits.
      -h | --help          Prints this message then exits.
      
    examples :                              
    
      $ pkhint "hp*" printer103 </etc/cups/printers.conf
      
      Will analyze your printing system to test which accounter
      is the best for each of the defined printer which
      name matches one of the parameters.
      
      If you don't pass any argument on the command line, all
      printers will be analyzed.
      
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s
no: pkhint v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    Et verktøy for å best avgjøre hva slags bokføringssystem som best egner seg for hver skriver.
    
    kommandolinje bruk :
    
      pkhint [opsjoner] [skriver1 skriver2 skriver3 ... skriverN] <file.conf
    
    opsjoner :
    
      -v | --version       Viser pkhint's versjon nummer.
      -h | --help          Viser denne meldingen.
      
    eksempler :                              
    
      $ pkhint "hp*" printer103 </etc/cups/printers.conf
      
      Ditt utskriftssysetm vil bli analysert for å avgjøre hva som er beste bokføringsmetode
      for de oppgitte skriverene som passer med
      de skrivernavn som er oppgitt som parametere.
      
      Hvis du ikke oppgir noen opsjoner på kommandolinja, så vil alle
      skriverene bli analysert.
      
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s

en: pkprinters v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    A Printers Manager for PyKota.
    
    command line usage :
    
      pkprinters [options] printer1 printer2 printer3 ... printerN
    
    options :
    
      -v | --version       Prints pkprinters's version number then exits.
      -h | --help          Prints this message then exits.
      
      -a | --add           Adds printers if they don't exist on the Quota 
                           Storage Server. If they exist, they are modified
                           unless -s|--skipexisting is also used.
                           
      -d | --delete        Deletes printers from the quota storage.
      
      -D | --description d Adds a textual description to printers.
                           
      -c | --charge p[,j]  Sets the price per page and per job to charge.
                           Job price is optional.
                           If both are to be set, separate them with a comma.
                           Floating point and negative values are allowed.
      
      -g | --groups pg1[,pg2...] Adds or Remove the printer(s) to the printer 
                           groups pg1, pg2, etc... which must already exist.
                           A printer group is just like a normal printer,
                           only that it is usually unknown from the printing
                           system. Create printer groups exactly the same
                           way that you create printers, then add other 
                           printers to them with this option.
                           Accounting is done on a printer and on all
                           the printer groups it belongs to, quota checking
                           is done on a printer and on all the printer groups
                           it belongs to.
                           If the --remove option below is not used, the 
                           default action is to add printers to the specified
                           printer groups.
                           
      -l | --list          List informations about the printer(s) and the
                           printers groups it is a member of.
                           
      -r | --remove        In combination with the --groups option above,                       
                           remove printers from the specified printers groups.
                           
      -s | --skipexisting  In combination with the --add option above, tells
                           pkprinters to not modify existing printers.
      
      printer1 through printerN can contain wildcards if the --add option 
      is not set.
      
    examples :                              
    
      $ pkprinters --add -D "HP Printer" --charge 0.05,0.1 hp2100 hp2200 hp8000
      
      Will create three printers named hp2100, hp2200 and hp8000.
      Their price per page will be set at 0.05 unit, and their price
      per job will be set at 0.1 unit. Units are in your own currency,
      or whatever you want them to mean.
      All of their descriptions will be set to the string "HP Printer".
      If any of these printers already exists, it will also be modified 
      unless the -s|--skipexisting command line option is also used.
                
      $ pkprinters --delete "*"
      
      This will completely delete all printers and associated quota information,
      as well as their job history. USE WITH CARE !
      
      $ pkprinters --groups Laser,HP "hp*"
      
      This will put all printers which name matches "hp*" into printers groups 
      Laser and HP, which MUST already exist.
      
      $ pkprinters --groups LexMark --remove hp2200
      
      This will remove the hp2200 printer from the LexMark printer group.
      
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s
no: pkprinters v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    En skriverbehandler for PyKota.
    
    kommandolinje bruk :
    
      pkprinters [opsjoner] skriver1 skriver2 skriver3 ... skriverN
    
    opsjoner :
    
      -v | --version       Viser pkprinters's versjon nummer.
      -h | --help          Viser denne meldingen.
      
      -a | --add           Legger til skrivere hvis de ikke allerede finnes på 
                           PyKota systemet.Hvis de allerede finnes, så vil de bli endret
                           med mindre -s|--skipexisting brukes samtidig.
                           
      -d | --delete        Sletter skrivere fra kvotesystemet.
      
      -D | --description d Legger til en beskrivelse av skriverene.
                           
      -c | --charge p[,j]  Setter prisen for side og utskriftsjobb til charge.
                           Pris på utskriftsjobb er frivillig.
                           Hvis begge brukes, så separer dem med et komma.
                           Desimaltall og negative verdider er tillat.
      
      -g | --groups pg1[,pg2...] Legger til eller fjerner skiver(e) til skrivergruppene 
                           pg1, pg2, etc... som allerede må finnes.
                           En skrivergruppe er akkurat som en vanlig skriver,
                           bortsett fra at de vanligvis er ukjente for skriversystemet.
                           Opprett skrivergrupper på samme måte som du legger til
                           skrivere, så legger du til skrivere 
                           til dem med denne opsjonen.
                           Bokføring utføres på skriveren og på alle skrivergrupper
                           skriveren tilhører, kontroll av kvoter utføres
                           på skriveren og på alle skrivergrupper den                       tilhører.
                           Hvis --remove opsjonen ikke brukes, så er standard 
                           handling å legge den oppgitte skriveren til oppgitt
                           skrivergruppe.
                           
      -l | --list          Viser informasjon om skriveren(e) og skrivergruppene
                           den er medlem av.
                           
      -r | --remove        I kombinasjon med opsjonen --groups ovenfor,                       
                           så vil skriverene bli slettet fra de oppgitte skrivergruppene.
                           
      -s | --skipexisting  I kombinasjon med opsjonen --add ovenfor, så vil 
                           pkprinters ikke endre allerede eksisterende skrivere.
      
      skriver1 tilogmed skriverN kan inneholde jokertegn hvis opsjonen --add 
      ikke brukes.
      
    eksempler :                              
    
      $ pkprinters --add -D "HP Printer" --charge 0.05,0.1 hp2100 hp2200 hp8000
      
      Dette vil opprette tre skrivere med navn hp2100, hp2200 og hp8000.
      Prisen per side vilo bli satt lik 0.05 enheter, og prisen per
      utskriftsjobb vil bli satt lik 0.1 enhet. Enheter kan være kroner og øre,
      eller noe helt annet hvis du ønsker det.
      Alle deres beskrivelser settes lik med strengen "HP Printer".
      Hvis noen av disse allerede finnes så vil de bli endret,
      med mindre du også har brukt -s|--skipexisting kommandolinje opsjonen.
                
      $ pkprinters --delete "*"
      
      Dette vil fullsetendig slette alle skrivere og tilhørende kvote informasjon,
      dessuten også deres utskriftshistorie. BRUKES MED FORSIKTIGHET!
      
      $ pkprinters --groups Laser,HP "hp*"
      
      Dette vil legge til alle skrivere med navn som passer med "hp*" inn i skrivergruppene 
      Laser og HP, som på forhånd MÅ finnes.
      
      $ pkprinters --groups LexMark --remove hp2200
      
      Dette vil fjerne skriveren med navn hp2200 printer fra skrivergruppen LexMark.
      
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s

en: pykosd v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    An OSD quota monitor for PyKota.
    
    command line usage :
    
      pykosd [options]
    
    options :
    
      -v | --version       Prints pykosd's version number then exits.
      -h | --help          Prints this message then exits.
      
      -c | --color #rrggbb Sets the color to use for display as an hexadecimal
                           triplet, for example #FF0000 is 100%% red.
                           Defaults to 100%% green (#00FF00).
                           
      -d | --duration d    Sets the duration of the display in seconds. 
                           Defaults to 3 seconds.
                           
      -f | --font f        Sets the font to use for display.                      
                           Defaults to the Python OSD library's default.
      
      -l | --loop n        Sets the number of times the info will be displayed.
                           Defaults to 0, which means loop forever.
                           
      -s | --sleep s       Sets the sleeping duration between two displays 
                           in seconds. Defaults to 180 seconds (3 minutes).
                           
      
    examples :                              
    
      $ pykosd -s 60 --loop 5
      
      Will launch pykosd. Display will be refreshed every 60 seconds,
      and will last for 3 seconds (the default) each time. After five
      iterations, the program will exit.
      
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s
no: pykosd v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    En OSD kvote overvåker for PyKota.
    
    kommandolinje bruk :
    
      pykosd [opsjoner]
    
    opsjoner :
    
      -v | --version       Viser pykosd versjons nummer.
      -h | --help          Viser denne meldingen.
      
      -c | --color #rrggbb Setter fargen som skal brukes på skjermen i hexadesimal
                           formatet, f.eks er #FF0000 100%% rødt.
                           Standard er 100%% grønn (#00FF00).
                           
      -d | --duration d    Setter visningsvarigheten til et antall sekunder.
                           Standard er 3 sekunder.
                           
      -f | --font f        Setter skrifttypen som skal brukes påskjermen.                      
                           Bruker bibliotekete til Python OSD som standard.
      
      -l | --loop n        Setter antall ganger informasjonen vil bli vist.
                           Standard er 0, som betyr at den går i en evig løkke.
                           
      -s | --sleep s       Setter dvaleperioden i sekunder mellom to visninger 
                           Standard er 180 sekunder (3 minutter).
                           
      
    eksempler :                              
    
      $ pykosd -s 60 --loop 5
      
      Vil starte pykosd med oppdatert visning hvert 60 sekund,
      som varer i 3 sekunder (standard) hver gang. Etter 5 visninger
      så stopper det.
      
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s

en: unknown
no: ukjent

en: warnpykota v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    
    Sends mail to users over print quota.
    
    command line usage :
    
      warnpykota  [options]  [names]
    
    options :
    
      -v | --version       Prints warnpykota's version number then exits.
      -h | --help          Prints this message then exits.
      
      -u | --users         Warns users over their print quota, this is the 
                           default.
      
      -g | --groups        Warns users whose groups quota are over limit.
      
      -P | --printer p     Verify quotas on this printer only. Actually p can
                           use wildcards characters to select only
                           some printers. The default value is *, meaning
                           all printers.
                           You can specify several names or wildcards, 
                           by separating them with commas.
      
    examples :                              
    
      $ warnpykota --printer lp
      
      This will warn all users of the lp printer who have exceeded their
      print quota.
    
      $ warnpykota 
      
      This will warn all users  who have exceeded their print quota on
      any printer.
    
      $ warnpykota --groups --printer "laserjet*" "dev*"
      
      This will warn all users of groups which names begins with "dev" and
      who have exceeded their print quota on any printer which name begins 
      with "laserjet"
      
      If launched by an user who is not a PyKota administrator, additionnal
      arguments representing users or groups names are ignored, and only the
      current user/group is reported.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s
no: warnpykota v%s (c) 2003, 2004, 2005 C@LL - Conseil Internet & Logiciels Libres
    
    Sender e-post til brukere som har oversetget sin utskriftskvote.
    
    kommandolinje bruk :
    
      warnpykota  [opsjoner]  [navn]
    
    opsjoner :
    
      -v | --version       Viser warnpykota versjon nummer.
      -h | --help          Viser denne meldingen.
      
      -u | --users         Advarer brukere som har oversteget sin utskriftskvote,
                           dette er standard.
      
      -g | --groups        Advarer brukere som er medlem av en gruppe som har overseteget sin gruppeutskriftskvote.
      
      -P | --printer p     Verifiser kvoter på kun denne skriveren.Faktisk så kan p
                           også være jokertegn for å kun velge noen bestemte
                           skrivere. Standard er *, som betyr 
                           alle skrivere.
                           Du kan bruke flere skrivernavn eller jokertegn
                           ved å separere dem med komma.
      
    eksempler :                              
    
      $ warnpykota --printer lp
      
      Dette vil advare alle brukere på skriveren lp som har oversteget sin
      utskriftskvote.
    
      $ warnpykota 
      
      Dette vil advare alle brukere som har oversteget sin
      utskriftskvote.
    
      $ warnpykota --groups --printer "laserjet*" "dev*"
      
      Dette vil advare alle brukere i grupper som begynner på "dev" om at
      de har oversteget sin kvote på skriver med navn som begynner med
      "laserjet"
      
      Hvis en bruker som ikke er en PyKota administrator bruker programet,
      sp vil opsjoner som representerer brukere eller grupper bli sett bort fra,
      kun vedkommendes bruker/gruppe blir rapportert.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
    Please e-mail bugs to: %s
